Specialespecifikke kurser

Hovedkursusleder:

Lise Tornvig Erikstrup
Afdelingslæge, ph.d.
Tel. +45 7845 5650
Klinisk Mikrobiologi ▪ Aarhus Universitetshospital
Palle Juul-Jensens Boulevard 99 ▪ DK-8200 Aarhus
lise.erikstrup@rm.dk


Bioinformatik
Varighed: 3 dage
Sidst afholdt: 6. – 8. november 2017
Afholdes næste gang: 5.-7. oktober 2021
Sted: Aarhus universitetshospital
Delkursusleder: Mette Pinholt og Niels Nørskov-Lauritsen
Email: Mette.Pinholt@regionh.dk, Niels.Norskov-Lauritsen@rsyd.dk
Kursusbeskrivelse
.

Epidemiologi
Varighed: 3 dage
Sidst afholdt: 15. – 17. januar 2018
Afholdes næste gang: 24. – 26. januar 2022
Sted: Aalborg Universitetshospital
Delkursusleder: Kirstine Kobberøe Søgaard og Søren Paaske Johnsen
Email: kirstine.soegaard@rn.dk, spj@dcm.aau.dk
Kursusbeskrivelse
.

Farmakokinetik og -dynamik (PKPD) samt resistensmekanismer
Varighed: 3 dage
Sidst afholdt: 7. – 9. oktober 2020
Afholdes næste gang:
Sted: Rigshospitalet
Delkursusleder: Jenny Dahl Knudsen og Barbara Juliane Holzknecht
Email: Inge.Jenny.Dahl.Knudsen@regionh.dk, barbara.juliane.holzknecht@regionh.dk
Kursusbeskrivelse

Infektionshygiejne
Varighed: 3 dage
Sidst afholdt: 28. – 30. oktober 2019
Afholdes næste gang:
Sted: Odense Universitetshospital
Delkursusledere: Anette Holm, Elsebeth Tvenstrup Jensen
Email: Anette.Holm@rsyd.dk, ETJ@ssi.dk
Kursusbeskrivelse.

International sundhed og rejserelaterede infektionssygdomme
Varighed: 4 dage
Sidst afholdt: 18. – 21. august 2020
Afholdes næste gang:
Sted: Rigshospitalet
Delkursusleder: Jørgen Kurtzhals og Lasse Vestergaard
Email: Joergen.Kurtzhals@regionh.dk, lasse.vestergaard@dadlnet.dk
Kursusbeskrivelse

Kliniske aspekter, diagnostik og behandling af infektionssygdomme
Varighed: 4 dage
Sidst afholdt: 9. – 12. november 2020
Afholdes næste gang:
Delkursusleder: Claus Østergaard og Flemming Rosenvinge
Email: claus.ostergaard@rsyd.dk, Flemming.rosenvinge@rsyd.dk
Kursusbeskrivelse

Klinisk virologi og serologi
Varighed: 3 dage
Sidst afholdt: 3.-5. september 2018
Afholdes næste gang:
Sted: Hvidovre Hospital
Delkursusleder: Lene Nielsen, Inge Panum
Email: Lene.Nielsen.02@regionh.dk, Inge.Panum@regionh.dk
Kursusbeskrivelse
.

Kvalitetssikring, informationsteknologi og lovgivning i klinisk mikrobiologi
Varighed: 4 dage
Sidst afholdt: 15. – 17. januar 2019
Afholdes næste gang:
Sted: Statens Serum Institut
Delkursusledere: Marianne Voldstedlund, David Fuglsang-Damgaard
Email: MAV@ssi.dk, dfd@rn.dk
Kursusbeskrivelse.

Molekylærbiologi
Varighed: 4 dage
Sidst afholdt: 8.-11. juni 2021
Afholdes næste gang:
Sted: Aarhus Universitetshospital
Delkursusleder: Pernille Kræmer Schachsen og Thomas Greve
Email: pernanrs@rm.dk, thomgrev@rm.dk
Kursusbeskrivelse 2021