Uddannelse – Specialespecifikke kurser

Hovedkursusleder:

Barbara Holzknecht
Afdelingslæge
Klinisk Mikrobiologisk Afdeling
Herlev Hospital
Opgang 59, etage 05
Herlev Ringvej 75
2730 Herlev
Tlf. 3868-3850
barbara.juliane.holzknecht@regionh.dk


Antimikrobiel kemoterapi – kliniske aspekter
Varighed: 3 dage
Sidst afholdt: 7. – 10. maj 2012
Afholdes næste gang: 31. oktober – 3. november 2016
Delkursusleder: Jette Bangsborg og Claus Østergaard
Email: Jette.Bangsborg@regionh.dk; claus.ostergaard@rsyd.dk
Kursusbeskrivelse
.

Antimikrobiel kemoterapi – farmakokinetik og -dynamik
Varighed: 3 dage
Sidst afholdt: 16. – 18. april 2012
Afholdes næste gang: 19. – 21. april 2016
Delkursusleder: Niels Frimodt-Møller og Jenny Dahl Knudsen
Email: Niels.Frimodt-Moeller@regionh.dk; Inge.Jenny.Dahl.Knudsen@regionh.dk
Kursusbeskrivelse
.

Bioinformatik
Varighed: 3 dage
Sidst afholdt: 2. – 4. oktober 2013
Afholdes næste gang: 6. – 8. november 2017. Aarhus Universitetshospital, Skejby. Bemærk datoændring fra september.
Delkursusleder: Niels Nørskov-Lauritsen og Kristian Schønning
Email: nielnoer@rm.dk; Kristian.Schoenning@regionh.dk
Kursusbeskrivelse
.

Epidemiologi
Varighed: 3 dage
Sidst afholdt: 20. – 22. januar 2014
Afholdes næste gang: primo 2018
Kursusbeskrivelse
.

Infektionshygiejne
Varighed: 3 dage
Sidst afholdt: 26. – 28. oktober 2015
Afholdes næste gang: Efterår 2019
Kursusbeskrivelse
.

Infektionssygdomme – internationale aspekter
Varighed: 4 dage
Sidst afholdt: 27. – 30. august 2012
Afholdes næste gang: 22. – 25. august 2016; Panum instituttet
Delkursusleder: Jørgen Kurtzhals og Lasse Vestergaard
Email: Joergen.Kurtzhals@regionh.dk, lasse.vestergaard@dadlnet.dk
Kursusbeskrivelse
.

Klinisk virologi og serologi
Varighed: 3 dage
Sidst afholdt: 28. – 30. april 2014
Afholdes næste gang: i 2018
Kursusbeskrivelse
.

Kvalitetsudvikling, IT og lovgivning i klinisk mikrobiologi
Varighed: 4 dage
Sidst afholdt: 20. – 22. januar 2015
Afholdes næste gang: i 2018 eller 2019
Kursusbeskrivelse
.

Molekylærbiologi
Varighed: 4 dage
Sidst afholdt: 15. – 18. april 2013
Afholdes næste gang: 13.-16. juni 2017. Slagelse sygehus
Delkursusleder: Xiaohui Nielsen og Jens Jørgen Christensen
Email: xcn@regionsjaelland.dk; jejc@regionsjaelland.dk
Kursusbeskrivelse